Zamknij
okno

Wypadek z udziałem pieszego – trudności w ustaleniu winy ewentualnego sprawcy.

07.10.2020r.
Porady

Niestety wypadki z udziałem pieszych stanowią znaczny procent wszystkich wypadków drogowych. W większości tego typu spraw pieszy na skutek takiego zdarzenia drogowego doznaje bardzo poważnych obrażeń, skutkujących nierzadko trwałym uszczerbkiem na zdrowiu oraz koniecznością długiego i kosztownego leczenia.

W jednej ze spraw Poszkodowany został potrącony właśnie podczas pokonywania przejścia dla pieszych. Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze Policji zabezpieczyli nagranie z monitoringu przedstawiające jedynie moment potrącenia pieszego. W oparciu o zapis nagrania stwierdzono, że pieszy wtargnął bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, przez co ponosi on wyłączną winę za zaistniały wypadek. Powyższe skutkowało dwukrotnym umorzeniem postępowania karnego w sprawie wypadku. Pieszy nie mógł liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie lub inne świadczenie pieniężne od ubezpieczyciela pojazdu, przez który został potrącony. W tej sytuacji prawnicy Kancelarii Radcy Prawnego Radosława Śliżewskiego wystąpili w imieniu Poszkodowanego z subsydiarnym aktem oskarżenia przeciwko kierującemu pojazdem, który potrącił pieszego.

W zainicjowanym w ten sposób postępowaniu karnym Kancelaria zażądała przeprowadzenia eksperymentu odtwarzającego przebieg wypadku, w wyniku którego stwierdzono winę kierującego pojazdem, co następnie umożliwiło uzyskanie dla Poszkodowanemu świadczenia pieniężnego od zakładu ubezpieczeń.

Dlatego też w tego typu sprawach tak ważne jest zapewnienie sobie pomocy profesjonalnego pełnomocnika już na etapie postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę, czy Policję, aby nie stracić szansy na należne zadośćuczynienie, odszkodowanie lub rentę.