Zamknij
okno

Spis lub wykaz inwentarza jako zabezpieczenie przed roszczeniami wierzycieli z majątku spadkowego, opis przypadku.

r.
Porady

Kancelaria Radcy Prawnego Radosława Śliżewskiego prowadziła sprawę kobiety, która została obciążona długami, jakie zostawiła jej zmarła matka. Kobieta nie miała z nią kontaktu od wielu lat, ponieważ matka porzuciła córkę jeszcze w czasie, gdy ta była dzieckiem, nie interesowała się nią i nie płaciła na nią alimentów. Nasza Klientka wychowała się w rodzinie zastępczej i nie utrzymywała żadnej relacji z biologiczną matką, która popadła w długi. Matka zaciągnęła zobowiązania, które wraz z odsetkami wynosiło ponad 100.000,00 zł. Niestety jednak, nasza klientka nie złożyła oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o powołaniu do spadku. W konsekwencji, zwróciło się do niej dwóch wierzycieli matki z wezwaniem do zapłaty zaległych należności. Należy również dodać, że Klientka na stałe przebywała za granicą, wobec czego udzieliła Kancelarii pełnomocnictwa do wszelkich spraw związanych z ww. zobowiązaniami.

Znaczenie spisu inwentarz i wykazu inwentarza

Z dniem 18 października 2015 r. wprowadzono zmianę dotyczącą zasad dziedziczenia z mocy prawa. Do spadków otwartych przed tą datą, niezłożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku lub o przyjęciu spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe zawsze skutkowało przyjęciem spadku w pełnej wysokości – obejmującym jego wszystkie aktywa i pasywa, czyli długi spadkowe. Natomiast do spadków otwartych od dnia 18 października 2015 r. niezłożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku skutkuje nabyciem spadku z mocy prawa z dobrodziejstwem inwentarza. To ostatnie oznacza, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe jedynie do wartości stanu czynnego spadku. Aby jednak skorzystać z tego dobrodziejstwa, należy zlecić komornikowi sporządzenie spisu inwentarza lub złożyć w sądzie spadku wykaz inwentarza. Główna różnica między tymi dwoma instytucjami polega na tym, że przy spisie inwentarza to komornik ustala skład czynny spadku, zaś w przypadku wykazu inwentarza to spadkobierca powinien dołożyć należytej staranności w poszukiwaniu majątku spadkowego. Dodatkowo, aby móc powoływać się na zastrzeżenie ograniczenia odpowiedzialności do stanu czynnego spadku, powinno ono znaleźć się w tytule wykonawczym. W przeciwnej sytuacji dłużnikowi pozostaje powództwo przeciwegzekucyjne.

Postępowanie przedsądowe

Sytuacja naszej Klientki była o tyle niestandardowa, że wobec faktu, iż ostatni kontakt z matką miała we wczesnym dzieciństwie, a od dłuższego czasu mieszkała za granicą – nie wiedziała co wchodzi w skład spadku, jakie są jego aktywa i pasywa (długi). Klientka zadecydowała, że nie będzie zlecać komornikowi sporządzenia spisu inwentarza, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.

Kancelaria w Jej imieniu wystąpiła do kilku instytucji ustalając, że spadkodawczyni na datę śmierci nie miała tytułu prawnego do nieruchomości, pojazdów, jak również nie miała zgromadzonych środków pieniężnych na rachunku bankowym, pozostawiając po sobie jedynie długi. Na tej podstawie Klientka złożyła wykaz inwentarza podając ujemny stan czynny spadku. Dzięki temu, jeden z wierzycieli już na tym etapie umorzył swoją należność wobec naszej Klientki.

Postępowanie sądowe

Drugi wierzyciel skierował sprawę na drogę postępowania sądowego pozywając naszą klientkę o kwotę ponad 70.000,00 zł z odsetkami płatnymi od 2016r. Należy dodać, że pozew został złożony w 2019r., a z przyczyn formalnych sprawa zakończyła się dopiero w 2023r., więc sama kwota odsetek wynosiłaby połowę wartości roszczenia głównego. Kancelaria skutecznie podważyła roszczenie przeciwnika naszej Klientki, dzięki czemu Sąd zasądził kwotę niższą o prawie połowę od tej, dochodzonej w pozwie. Jednocześnie Sąd zastrzegł w wyroku możliwość powołania się przez naszą Klientkę w egzekucji na ograniczenie odpowiedzialności. Wierzyciel zdecydował się wszcząć postępowanie egzekucyjne, które po działaniach Kancelarii zostało umorzone, a przeciwnik naszej Klientki został dodatkowo obciążony kosztami postępowania egzekucyjnego.

Pomoc Kancelarii radcy Prawnego

Kancelaria Radcy Prawnego Radosława Śliżewskiego prowadzi zarówno sprawy z zakresu prawa spadkowego, jak i egzekucji, zajmując się nimi kompleksowo. Przeprowadzamy Klienta przez wszystkie etapy, począwszy od wstępnej analizy roszczenia, przez postępowanie przedsądowe, sądowe oraz egzekucyjne, tj. następujące po prawomocnym zakończeniu sprawy w sądzie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zapraszamy do kontaktu i spotkania, podczas którego przeanalizujemy sprawę i zaproponujemy najlepsze warunki współpracy.